Starcover

Starcover w uprawie rzepaku ozimego

Zdrowy i wysoki plon rzepaku ozimego to spełnienie marzeń każdego rolnika. Aby chronić uprawy od samego początku, warto pomyśleć o odpowiednim zaprawianiu nasion. Wybierając biostymulator Starcover, będziesz mógł zadbać o rzepak ozimy bez obawy o niesprzyjające warunki środowiskowe.

Postaw na bezpieczną metodę zaprawiania nasion rzepaku ozimego

Biostymulator Starcover jest już znany od kilku lat. Zaprawa stosowana w uprawie kukurydzy przyniosła oczekiwane rezultaty, w postaci doskonałego ukorzenienia roślin. Swoje pozytywne właściwości zawdzięcza naturalnym składnikom takim jak bakteria Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP oraz wyciąg z rośliny, należącej systematycznie do bobowatych, Cyamopsis psoraloides AgRho. Dzięki nim zaprawa Starcover jest świetnym rozwiązaniem także dla upraw rzepaku ozimego.

Bakteri Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP stymuluje rozwój korzeni, natomiast wyciąg z Cyamopsis psoraloides zwiększa ich liczbę. Połączenie tych dwóch składników to idealny duet, który zabezpieczy Twoją uprawę i korzystnie wpłynie na prawidłowy rozwój rośliny.

Korzyści płynące ze stosowania biostymulatora Starcover

W trakcie wieloletnich badań przeprowadzonych w zakładzie Mykologii IOR-PIB wykazano wiele zalet szczepu bakterii Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP oraz wyciągu z Cyamopsis psoraloides:

  • Kolonizacja rosnących korzeni rzepaku sprzyja ich rozwojowi i sprawia, że mogą one sięgać do składników pokarmowych i wody znajdujących się w głębszych warstwach gleby. Dzięki temu konkurujące o składniki pokarmowe agrofagi przestają być zagrożeniem dla uprawy.
  • Produkowany enzym fitaza współdziała z innymi enzymami w okresie kiełkowania nasion, dzięki czemu substancje zapasowe nasion i liścieni rzepaku mobilizują się w czasie kiełkowania.
  • Wytworzone fitohormony działają korzystnie na rozwój korzeni, dodatkowo stymulują podział komórkowy i rozwój siewek po kiełkowaniu oraz kwitnienie rośliny.
  • Powstały biofilm zwiększa dostępność składników odżywczych. Bakterie, które zostały umieszczone na powierzchni nasion rzepaku, uwalniają się do gleby i wytwarzają otoczkę ochronną wokół nasion o grubości ok. 10 mm.
  • Ekstrakt z rośliny bobowatej, dzięki swym właściwościom zagęszczającym, stabilizującym i wiążącym, zabezpiecza nasiona rzepaku. W kontakcie z wodą staje się lepki. Dzięki temu wokół nasion powstaje strefa, która zabezpiecza bakterie Bacillus amyloliquefaciens IT 45 Rise.

Badania prawdę powiedzą

Podczas badań porównawczych między biostymulatorem Starcover a standardowymi zaprawami nasiennymi stosowanymi do zaprawiania nasion rzepaku, wykorzystano popularną odmianę LG Architect.

Podczas doświadczeń laboratoryjnych stwierdzono, że w kombinacjach z biostymulatorem Starcover zdolność kiełkowania była wyższa niż w przypadku kombinacji z udziałem syntetycznych substancji czynnych.

W trakcie badań szklarniowych w wazonach, które były przeprowadzone 4,7,10 i 12 dni po siewie, masa roślin we wszystkich kombinacjach nie różniła się statystycznie od siebie. Natomiast podczas oceny masy roślin od 14. do 28. dnia po siewie najczęściej najwyższe wartości obserwowano po zastosowaniu środka Starcover.

Dzięki wykorzystaniu wazonów w badaniach mogliśmy wyeliminować zmienność glebową, zjawisko nadmiaru i niedoboru wody, co nie jest możliwe w przypadku badań polowych.

Kontrola bez zaprawy
Starcover
Kontrola z zaprawą
Kontrola z zaprawą

Przewaga roślin po zastosowaniu środka do zaprawiania rzepaku Starcover

Stosując biostymulator Starcover, zyskujesz:

  • lepszą energię kiełkowania;
  • większą odporność na stres abiotyczny i biotyczny;
  • silniejszy rozwój systemu korzeniowego;
  • większą masę korzeni;
  • bezpieczeństwo dla wschodzących roślin dzięki składnikom naturalnym.
24 dni po siewie (2 Starcover)
26 dni po siewie (2 Starcover)
Zaakceptuj marketingowe pliki cookie, aby obejrzeć ten film.