Zakiszanie ziarna kukurydzy – popularne sposoby kiszenia

30.11.2020

Czasami suszenie kukurydzy zebranej na ziarno okazuje się zbyt dużym nakładem finansowym. Można wtedy wybrać bardziej ekonomiczny sposób na konserwację ziarna przeznaczonego na paszę. Zobacz, jak wygląda zakiszanie ziarna kukurydzy.

Ziarno kukurydzy jest bardzo dobrym źródłem energii dla trzody chlewnej i bydła. Niestety dosuszanie ziaren po zbiorze może sprawić, że nie będzie to dochodowy biznes. Zakiszanie ziarna kukurydzy jest sposobem, który pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Jednocześnie umożliwia zachowanie niezbędnych walorów odżywczych. Zabieg ten można przeprowadzić na kilka sposobów.

Zakiszanie ziarna kukurydzy – gniecenie czy śrutowanie?

Na początku ziarno musi zostać poddane rozdrobnieniu. Jeżeli będzie wykorzystane dla trzody chlewnej, musi zostać bardzo dokładnie rozdrobnione. Inaczej jest w przypadku bydła, dla którego nie ma to większego znaczenia. Ważne, żeby ziarniaki były przetrącone. Gniecenie nie rozdrobni ziarna wystarczająco dla świń. Dlatego w tym przypadku lepiej zdecydować się na śrutowanie.

Zakiszanie ziarna kukurydzy w rękawie

zakiszanie kukurydzy w rękawie

Bardzo tanim sposobem jest zakiszanie ziarna w rękawie foliowym. Metoda ta nie przynosi dużych strat materiału w czasie kiszenia. Uszczelniając odpowiednio rękaw, uzyskamy dobrej jakości kiszonkę z zachowanymi walorami odżywczymi. Takie kiszenie umożliwia również odpowiednie zagęszczenie materiału. Zapewnia to prawidłowy przebieg fermentacji. Plusem jest też elastyczność w składowaniu foliowych rękawów, a także w zakresie wielkości samych rękawów.

Zakiszanie ziarna na pryzmie

zakiszanie ziarna na pryzmie

Kiszonkę można przechowywać na różne sposoby, m.in. w pryzmie. Konieczne jest wtedy pamiętanie o jej odpowiednim przykryciu i odpowiednim ubiciu ziarna! Inaczej powietrze zostawione pod folią zwiększą straty materiału. Folia, którą należy szczelnie okryć kiszonkę, uchroni ziarno przed dostaniem się wód opadowych. Dodatkowo odetnie dostęp tlenu. Tak przygotowaną pryzmę należy równomiernie dociążyć. Przez cały okres fermentacji muszą być zachowane wewnątrz takie same warunki. Należy pamiętać, że tworzenie takiej pryzmy nie powinno zająć nam dłużej niż 3 dni.