Uprawa słonecznika na olej – co warto wiedzieć?

15.02.2021

Uprawa słonecznika oleistego nie jest w Polsce bardzo popularna. Rolnicy dysponujący dużym areałem powinni się nią zainteresować ze względu na jej dużą opłacalność. Sprawdź, na czym polega uprawa słonecznika na olej.

Popularność uprawy słonecznika w najbliższych czasach może wzrosnąć. Rolnicy coraz częściej rezygnują ze standardowych, popularnych upraw, na rzecz tych mniej znanych. W przypadku tej uprawy niestety opłacalność będzie dotyczyć tylko tych rolników, którzy dysponują dużym areałem.

Uprawa słonecznika oleistego tylko na większych gospodarstwach

Dla małych przedsiębiorców uprawa słonecznika na olej nie będzie biznesem opłacalnym. Najlepiej, aby przeznaczyć na niego minimum 20 hektarów. Wynika to bowiem z faktu, że zarówno w okresie wschodów, jak i podczas dojrzewania nasion, jest on narażony na zjedzenie przez ptaki z rodziny krukowatych oraz wróbli. Są pewne sposoby na odstraszenie ich. Jednak nadal trzeba się liczyć z tym, że spowodują niemałe straty.

Wymagania glebowe i świetlne

uprawa słonecznika

Słonecznik cechują dość wysokie wymagania świetlne. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach glebowych. Idealnie, by nie były w ogóle zacienione. Gospodarstwa znajdujące się w południowej części Polski będą świetnie nadawać się pod tę uprawę. Przymrozki, głównie te długotrwałe, to coś, z czym ta roślina zdecydowanie sobie nie radzi. Jednak niestraszne jej chwilowe obniżenia temperatur do -4°C.

Oprócz wysokich wymagań cieplnych i świetlnych słonecznik potrzebuje również dobrej, żyznej gleby. Powinna ona być zasobna w próchnicę i posiadać pH wahające się między 6,6 a 7,2. Dlatego też najodpowiedniejsze byłyby gleby kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego. Warto wybrać stanowisko glebowe położone z dala od miasta, by uniknąć niepożądanych wizyt wróbli.

Uprawa słonecznika oleistego a niedobory wody

W przeciwieństwie do braku dobrej jakości gleby i wystarczającej ilości światła, słonecznik zaskakująco dobrze radzi sobie z niedoborami wody. Spowodowane jest to jego budową. Dokładniej jego grubą łodygą, pokrytą dodatkowo włoskami. Kluczowym momentem, w którym słonecznik powinien mieć dostęp do wody, to faza tworzenia pąków i kwitnienia.

Technologia uprawy słonecznika — nawożenie

Odpowiednie nawożenie azotem jest niezwykle ważne w uprawie słonecznika. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża dawka, może spowodować ogromne straty. Nadmiar tego pierwiastka przyczynia się do obniżenia odporności rośliny na niektóre patogeny. Dodatkowo przedłuża jej wegetację. W konsekwencji koszyczki nie dojrzewają w wystarczający sposób. Należy pamiętać, że w przypadku wykorzystania roślin okopowych na oborniku jako przedplonu, nie powinno się nawozić plantacji słonecznika azotem.

Uprawa słonecznika na olej — siew tylko w ogrzaną glebę

Wysiew nasion słonecznika powinien mieć miejsce dopiero wtedy, gdy gleba na głębokości ok. 5 cm zostanie ogrzana do 7–8°C. Dzięki temu możemy uniknąć nierównych i opóźnionych wschodów. W warunkach pogodowo-klimatycznych naszego kraju, zbiór przypada na okres w pierwszej połowie września. Uwaga na opóźnianie zbioru, bowiem roślina może zostać porażona przez patogeny, co znacznie obniży zysk z uprawy słonecznika oleistego.