Uprawa pszenicy ozimej krok po kroku – sprawdź nasze porady

13.08.2020

Pszenica to najczęściej uprawiany gatunek na świecie. Jak wygląda jej uprawa krok po kroku? Czy jest to opłacalne? Zapraszamy do czytania.

Pszenica ozima jest zbożem uprawianym zazwyczaj na najlepszych glebach. Ma też wysokie wymagania wodne oraz cieplne. Mimo wszystko znajduje się na szczycie, jeśli chodzi o częstość uprawianych zbóż. Co zatem sprawia, że pszenica jest tak pożądaną rośliną? Składa się na to wiele czynników. Aby znaleźć odpowiedź, należy przede wszystkim wiedzieć, jak wygląda uprawa pszenicy ozimej krok po kroku. Zacznijmy od technologii.

Technologia uprawy pszenicy ozimej

uprawa pszenicy ozimej
Już sam wybór stanowiska pod uprawę będzie miał wpływ na wypełnienie ziarna w kłosie.

Pierwszą rzeczą jest wybranie odpowiedniego stanowiska glebowego. Jak już wspomniano, pszenica pod tym względem jest bardzo wymagającą rośliną. Najbardziej odpowiadają jej gleby kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego. Zaliczamy do nich klasy od I do IIIb. Pszenica lubi także gleby kompleksu żytniego bardzo dobrego, pszennego górskiego, zbożowego górskiego oraz zbożowo-pastewnego mocnego. W tym wszystkim należy pamiętać o prawidłowym pH gleby (6-6,8). Jest to ważne, zwłaszcza gdy planujemy wysiać ją na stanowisku nieco słabszym.

Dobierz odpowiednią odmianę

Wybierając odmianę pszenicy ozimej, trzeba mieć na uwadze nie tylko stanowisko glebowe. Pamiętać należy także o panujących warunkach atmosferycznych w regionie. Ważne jest zwrócenie uwagi na parametr mrozoodporności pszenicy. Ponadto trzeba dobrać odmianę z odpowiedniej grupy technologicznej, w zależności od przeznaczenia rośliny.

Uprawa pszenicy ozimej – termin siewu

siew pszenicy ozimej
Pszenica ozima wysiewana nawet kilka dni po terminie może plonować nieco słabiej.

W zależności od regionu termin siewu będzie różny. Trwa on od 15 września do 10 października. Wybranie odpowiedniego czasu do wysiania pszenicy umożliwi jej dobre rozwinięcie systemu korzeniowego. Tym sposobem pomożemy roślinie lepiej przezimować. W dalszej perspektywie wpłynie to na zwiększenie gęstości ziarna, a także zwiększy masę tysiąca ziaren. Dzięki temu pszenica wyda stabilny i wysoki plon. Zbyt wczesny siew narazi plantację na porażenie przez patogeny, np. grzyby.

Zabiegi agrotechniczne w uprawie pszenicy ozimej

Podstawowymi zabiegami, o jakich nie można zapomnieć to zabiegi herbicydowe w pszenicy. Już jesienią konieczne jest wykonanie takiego, aby nie dopuścić do rozwoju chwastów. Jeśli go pominiemy, wiosną może nas zastać plantacja o słabym systemie korzeniowym. Ponadto uprawa może okazać się mocno zagłuszona przez niechciane rośliny. Wpłynie to negatywnie na przezimowanie roślin, a w dalszej perspektywie na wysokość plonu.

Na jakie zarobki możemy liczyć?

Uprawa pszenicy ozimej w Polsce może stać się źródłem dobrych dochodów. Jednak podanie konkretnych liczb jest trudne. Istnieje wiele zmiennych, od których zależy ostateczna suma, jaką zarobimy. Na czynniki takie jak pogoda, człowiek nie ma wpływu, a czasem są one decydujące. Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej przychód może wynieść ok. 6 tysięcy zł/ha. Zakłada się jednak koszty rzędu 5 tysięcy zł/ha. Tym sposobem zarobek wynosi około tysiąca złotych za hektar.