Aktualizacja: 05.12.2024
Uprawa kukurydzy w Polsce cieszy się dużą popularnością, jest rośliną nadającą się do wszechstronnego użytkowania. Roślina ta może być użytkowana z przeznaczeniem na ziarno, kiszonkę czy biomasę do produkcji energii. Zainteresowanie jej uprawą jest wysokie, ponieważ przy relatywnie przy niskich nakładach w porównaniu do np. rzepaku można równie dobrze na niej zarobić. Jeżeli nie uprawiasz jeszcze kukurydzy, albo zastanawiasz się jak zwiększyć zyski z tej uprawy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Według szacunków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy areał produkcji kukurydzy w 2024 r. w Polsce wyniósł około 1,815 mln ha. Oznacza to, że jest to jedna z najpopularniejszych roślin w naszym kraju.
W krajowym rejestrze obecnie znajduje się ponad 200 odmian. Taki wachlarz daje wiele możliwości. Możemy wybrać odmianę idealnie dopasowaną do naszego stanowiska glebowego. Przy wyborze warto kierować się także planowanym terminem siewu kukurydzy, który uwarunkowany jest nie tylko klimatem, ale też wartością FAO odmiany
Odpowiednia technologia uprawy kukurydzy pozwala na wyciągnięcie z rośliny pełnego potencjału produkcyjnego. Dodatkowo to czynnik, który jest w naszych rękach — w przeciwieństwie do pogody. Na nią nie mamy wpływu. Bardzo ważnym aspektem w technologii uprawy kukurydzy jest dobranie odpowiedniej odmiany do stanowiska. Nie każda odmiana sprawdzi się na każdym stanowisku. Odmiany z wysokim potencjałem plonowania niekoniecznie wydadzą dobry plon na słabych glebach, gdzie może tam się sprawdzić odmiana o gorszych możliwościach plonotwórczych.
Kukurydza ma niewygórowane wymagania glebowe, mimo to najlepiej rozwija się na glebach przepuszczalnych z dobrą strukturą i zasobnych w składniki pokarmowe. Nieco gorzej radzi sobie na glebach ciężkich, które mogą hamować rozwój korzeni, jak i zbyt lekkich, które nie zapewniają odpowiedniej dostępności do wody. Ma ona natomiast wysokie wymagania pokarmowe, a odpowiednie zaopatrzenie w składniki odżywcze jest konieczne dla jej prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Przed siewem kukurydzy kluczowe jest precyzyjne przygotowanie gleby. Większość prac warto wykonać jesienią, by uniknąć nadmiernych strat wody związanych z zabiegami polowymi w okresie wiosennej suszy.
Nie da się jednoznacznie określić, kiedy najlepiej siać kukurydzę, ponieważ optymalny termin siewu kukurydzy będzie zależny od wielu czynników. Duże znaczenie ma odmiana kukurydzy, jaką wybraliśmy, a także pogoda. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że kukurydza nie lubi zimnej gleby! Siew należy wykonywać na ogrzaną i wilgotną glebę.
Kukurydzę wysiewa się w określonej ilość roślin na m2. Nie można zatem określić przedziału w kilogramach. Będzie on mocno zależny od masy tysiąca nasion danej odmiany jak i normy wysiewu. W zależności od przeznaczenia kukurydzy będzie się różnić obsada roślin. Gdy kukurydza uprawiana jest z przeznaczeniem na kiszonkę, obsada będzie większa niż w przypadku uprawy na ziarno. Ponadto na glebach lekkich zmniejszamy obsadę roślin na m2.
Głębokość siewu kukurydzy jest ściśle związana z rodzajem gleby i zazwyczaj oscyluje w przedziale 4–5 cm. Nie zaleca się jednak siewu głębiej niż 8 cm, ponieważ może to zaburzyć kiełkowanie. Rozstaw siewu kukurydzy zazwyczaj wynosi 75 cm.
Ze względu na wysokie wymagania pokarmowe, kukurydza wymaga odpowiedniego nawożenia. Do rozwoju wymaga głównie azotu, fosforu, potasu oraz cynku i boru.
Azot jest istotny dla kukurydzy od fazy kwitnienia do dojrzałości mlecznej ziarna. Zazwyczaj stosuje się go w formie mocznika, siarczanu amonu lub RSM. Fosfor ma kluczowe znaczenie dla rozwoju korzeni, a jego najczęściej stosowana postać to fosforan amonu, który dostarcza również azotu. Potas jest natomiast niezbędny dla regulacji gospodarki wodnej, dzięki czemu poprawia odporność roślin na suszę. Jeżeli nie stosowano przed wysiewem lub w trakcie siewu nawozu NPK, potas aplikuje się w formie soli potasowej.
Aby zapewnić efektywną uprawę, należy zastosować pod kukurydzę nawozy mineralne lub organiczne, dostarczające niezbędnych składników odżywczych. Wprowadzenie nawozów startowych podczas siewu znacząco poprawia kiełkowanie i wczesny rozwój roślin.
Dochód, jaki przynosi uprawa kukurydzy w Polsce, jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od wielu zmiennych. Jedną z nich są plony, które w zależności od regionu Polski mogą być bardzo zróżnicowane. Kolejną zmienną jest cena suchego ziarna. W 2024 roku wynosiła 750–820 zł/ha. Natomiast do kosztów uprawy kukurydzy należy zaliczyć między innymi koszty siewu i koszenia kukurydzy oraz zakupione herbicydy. Ich cena będzie się różnić, w zależności od ilości zużytego środka i substancji czynnej.
Cena kukurydzy do siewu wynosi około 500 zł/ha. Dodać do tego trzeba także koszty siewu, które mogą się różnić w zależności od technologii. Ostateczny koszt siewu jest więc uzależniony od specyficznych warunków.