Uprawa kukurydzy w Polsce – technologia i opłacalność

20.05.2020

Uprawa kukurydzy w Polsce cieszy się dużą popularnością. Roślina ta może być użytkowana na wiele sposobów. Dlatego zainteresowanie jej uprawą jest wysokie. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem takiej plantacji. Dowiedz się, na czym to polega?

Kukurydza jest rośliną nadającą się do wszechstronnego użytkowania. Może być uprawiana nie tylko na ziarno. Duża część rolników uprawia ją także na kiszonkę. Jednak aby osiągnąć dobre plony, należy zapoznać się z wymaganiami tej rośliny.

Uprawa kukurydzy w Polsce

Według szacunków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy areał produkcji kukurydzy w 2018 r. w Polsce wyniósł około 1 mln 191 tys. ha. Oznacza to, że jest to jedna z najpopularniejszych roślin w naszym kraju. W krajowym rejestrze obecnie znajduje się ponad 200 odmian. Taki wachlarz daje wiele możliwości. Możemy wybrać odmianę optymalną nie tylko dla naszego stanowiska glebowego. Przy wyborze warto kierować się także planowanym terminem siewu kukurydzy, który uwarunkowany jest nie tylko klimatem, ale też wartością FAO odmiany.

technologia uprawy kukurydzy
Mnogość odmian pozwala na dobranie kukurydzy z uwzględnieniem wielu czynników.

Technologia

Odpowiednia technologia uprawy kukurydzy pozwala na wyciągnięcie z rośliny pełnego potencjału produkcyjnego. Dodatkowo to czynnik, który jest w naszych rękach — w przeciwieństwie do pogody. Na nią nie mamy wpływu. Bardzo ważnym aspektem w technologii uprawy kukurydzy jest dobranie odpowiedniego stanowiska. Należy to zrobić pod konkretną odmianę. Warto dobrać taką glebę, która ułatwi roślinie przetrwanie w stresujących warunkach pogodowych.

Termin siewu będzie zależny od wielu czynników. Duże znaczenie ma odmiana kukurydzy, jaką wybraliśmy, a także pogoda. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że kukurydza nie lubi zimnej gleby! Siew należy wykonywać na ogrzaną i wilgotną glebę. W zależności od przeznaczenia będzie się różnić obsada roślin. Gdy kukurydza uprawiana jest pod kiszonkę, obsada będzie większa niż w przypadku uprawy na ziarno.

uprawa kukurydzy
Obsada kukurydzy różni się w zależności od celu przeznaczenia plonu.

Opłacalność

Dochód, jaki przynosi uprawa kukurydzy w Polsce, jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od wielu zmiennych. Jedną z nich są plony. W zależności od regionu Polski, w poprzednim roku były one bardzo zróżnicowane. Wahały się od 1 do 13 t/ha suchego ziarna. Kolejną zmienną jest cena suchego ziarna. W ostatnich latach wynosi 600-750 zł/ha. Natomiast do kosztów uprawy kukurydzy należy zaliczyć między innymi zakupione herbicydy. Będą się one różniły, w zależności od ilości zużytego środka i substancji czynnej. Także same nasiona to koszt rzędu około 500 zł/ha. Dodać do tego trzeba także koszty siewu i koszenia kukurydzy. Widoczna jest zatem rozbieżność, przez którą ciężko jest dokładnie oszacować opłacalność uprawy kukurydzy.