Uprawa jęczmienia ozimego w Polsce – sprawdź nasze porady

16.09.2020

Jęczmień ozimy spośród innych ozimin wyróżnia się krótszym okresem wegetacji. W połączeniu z wysokim potencjałem plonotwórczym jest chętnie wybieraną rośliną przez rolników. Co należy wiedzieć, aby uprawa jęczmienia ozimego okazała się sukcesem? Podpowiadamy.

Jęczmień ozimy jest zbożem o mniejszych wymaganiach glebowych niż pszenica. Można go uprawiać m.in. na glebach kompleksów żytniego bardzo dobrego, pszennego górskiego i zbożowego górskiego. Wysianie jęczmienia na gorszych glebach (klasy IV) również może być opłacalne. Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie stanowiska i zastosowanie odpowiedniej technologii.

Jęczmień nie lubi zimy

Inaczej sprawa się ma z temperaturą, bowiem jęczmień ma duże wymagania cieplne. Nie lubi długich i mroźnych zim, preferuje te łagodniejsze. Może też nie poradzić sobie, jeśli mróz powróci na przedwiośniu. W ostatnich czasach obserwujemy słoneczną, długą jesień oraz krótką zimę, co akurat bardzo sprzyja uprawie jęczmienia ozimego. Jego mrozoodporność jest stosunkowo niska, w porównaniu do innych zbóż. Jeśli roślina jest w dobrej kondycji, wytrzyma temperatury ok. -15°C bez okrywy śnieżnej oraz -25°C, gdy jest schowana pod śniegiem.

Technologia uprawy jęczmienia ozimego

jęczmień ozimy dwurzędowy

Przygotowanie się do uprawy jęczmienia należy rozpocząć od dobrania odpowiedniego przedplonu. Z racji wczesnego siewu jęczmienia ozimego, należy wybrać roślinę, która stosunkowo wcześnie zejdzie z pola. To umożliwi odpowiednie przygotowanie roli pod siew. Do takich roślin należy m.in.:

  • groch,
  • rzepak ozimy,
  • wczesne ziemniaki.

Dobra uprawa roli to podstawa

Po zbiorze przedplonu opcji jest kilka. Tradycyjnie wykonuje się orkę siewną, a potem uprawki przedsiewne. Część rolników decyduje się na wykonanie siewu bezpośredniego w ściernie. Jednak to wybranie odpowiedniego terminu na siew jęczmienia ozimego jest kluczowe dla wysokiego plonowania. W zależności od regionu będzie się on różnił. Zazwyczaj przypada on na 12-18 września. W rejonie południowo-zachodnim przypada na koniec miesiąca (ok. 25 września).

Ważne jest sprawdzanie kwasowości i zasobności gleby. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej dostosować nawożenie do zapotrzebowania roślin. Również wykonywanie dokładnych i częstych lustracji pola pozwoli na szybkie zareagowanie w przypadku porażenia plantacji przez chorobę. Dzięki podjęciu tych kroków, uprawa jęczmienia ozimego okaże się dobrym źródłem dochodów.