Siew pszenicy ozimej - wybierz optymalny termin

28.09.2020

Nadchodzi czas na siew pszenicy ozimej. W zależności od regionu Polski termin ten będzie się różnił. Jednak pozostałe zasady uprawy tej rośliny są prawie uniwersalne. Zanim wyjedziesz maszyną w pole, sprawdź, co musisz wiedzieć, aby osiągnąć wysokie plony!

Podczas uprawy najważniejszym punktem jest optymalny termin siewu pszenicy ozimej. Wykonanie go zbyt późno może skutkować sporym spadkiem plonów. W efekcie uprawa stanie się mało opłacalna. O czym jeszcze, oprócz terminu, należy pamiętać?

Gęstość siewu pszenicy ozimej

Niemożliwe jest podanie takiej samej wartości gęstości siewu dla wszystkich odmian rośliny. Będzie to zależne nie tylko od odmiany. Również optymalny termin siewu pszenicy ozimej odgrywa dużą rolę. Warto zatem słuchać hodowcy danej odmiany, którą zamierzamy wysiać. Znaczenie ma także wielkość ziarna. Pszenica ozima to roślina, którą cechuje duże krzewienie się. Należy pamiętać, żeby nie przesadzić z gęstością. Plantacja wytworzy wtedy dużą ilość tzw. źdźbeł nieproduktywnych, które pobiorą wodę i składniki pokarmowe, ale nie przyniosą plonu.

Im późniejszy siew, tym większa gęstość

gęstość siewu pszenicy ozimej

Zbyt wczesny siew prawie się nie zdarza, ze względu na przedplon, który go nieco blokuje. Skupimy się zatem na sytuacji odwrotnej. Mimo spóźnienia się z wysianiem można nadal liczyć na wysoki plon. Trzeba jednak trzymać się kilku ważnych zasad.

Jeżeli zdecydujemy się na późniejszy termin siewu pszenicy ozimej, na pewno musimy zwiększyć gęstość wysiewu o około 10-20%. A dlaczego? Ze względu na to, że rośliny mają mniej czasu na rozwój przed zimą. Zwiększona gęstość zrekompensuje skutki słabszego krzewienia się plantacji.

Co natomiast, gdy wiemy, że przyjdzie nam siać pszenicę w terminie późnym? Wtedy należy dobrać odmianę pszenicy, która będzie do tego odpowiednia. Po przezimowaniu konieczne będzie zapewnienie roślinie odpowiednich dawek substancji pokarmowych, które szybko pobudzą ją do lepszego krzewienia.

Optymalny termin siewu pszenicy ozimej

oprysk pszenicy ozimej

Pamiętajmy jednak, że najlepiej dla naszych dochodów będzie, gdy zadbamy o optymalny termin siewu pszenicy. Pozwoli nam to odpowiednio pozbyć się chwastów z plantacji. Herbicydy bowiem powinno stosować się dopiero po osiągnięciu przez roślinę fazy 3 liści. Gdy ochronę przed niepożądanymi roślinami zostawimy na wiosnę, możemy po zimie zastać plantację już przez nie zagłuszoną. Dlatego w zależności od regionu Polski, warto wysiać ją w terminie od 15 września do 10 października.