Ochrona pszenicy

20.04.2020

W tym roku niestety zima ominęła wiele regionów Polski. Przyjdzie odczuć nam konsekwencje ciepłej pogody, ponieważ stworzyła ona idealne warunki do rozwoju niektórym patogenom. Jak powinna wyglądać ochrona pszenicy w takiej sytuacji? Spieszymy z odpowiedzią.

Ochrona fungicydowa pszenicy jest bardzo ważna, ponieważ szybko przemijająca i ciepła zima w połączeniu z wilgotną wiosną, to przepis na szybki rozwój bardzo niebezpiecznych chorób pszenicy, takich jak septorioza plew czy fuzarioza. Dodatkowym czynnikiem, który powinien zmartwić rolników, jest fakt, iż są one bardzo trudne do wykrycia we wczesnych stadiach, gdy ich zwalczenie jest najprostsze. Gdy widoczne są porażone liście, oznacza to, iż choroba ma się dobrze i miała dużo czasu na rozwój na plantacji. Ochrona fungicydowa pszenicy jest wielotorowa i trzeba o niej pomyśleć i zaplanować ją dużo wcześniej.

Grzyby, chwasty i szkodniki

Ochrona fungicydowa pszenicy to nie jedyna ochrona, o której powinniśmy pamiętać. Nie można zapomnieć o chwastach, które mogą zaszkodzić naszej plantacji, a także szkodnikach, które mogą ją zaatakować. Owszem, może wydawać się to przytłaczające, ale z pomocą przychodzi nauka. Połączenie profilaktyki z użyciem odpowiednich preparatów to klucz do ochrony pszenicy na wysokim poziomie.

Niechemiczna ochrona pszenicy przed szkodnikami, grzybami i chwastami

Skuteczną metodą na ochronę pszenicy jest odpowiednie zaplanowanie płodozmianu. Uprawa w monokulturze prowadzi do nagromadzenia patogenów w glebie i w efekcie do rozwoju chorób podstawy źdźbła i systemu korzeniowego, co może znacznie obniżyć plon. Ważne jest także niszczenie resztek pożniwnych oraz stosowanie czystego materiału siewnego pszenicy. Ochrona pszenicy przed chwastami jest też bardzo istotna, dlatego należy nie dopuszczać do rozwoju chwastów oraz ich zakwitania. Zniszczenie ich we wczesnej fazie jest dużo łatwiejsze. Warto wybrać także taką odmianę pszenicy, która wykazuje zwiększoną odporność na choroby i szkodniki, które jej zagrażają.

ochrona pszenicy

Chemiczna ochrona pszenicy przed chwastami, grzybami i szkodnikami

Ochronę przy użyciu preparatów chemicznych zaczynamy już na etapie siewu pszenicy - od stosowania zaprawionego ziarna. Jest to pierwsza linia ochrony rośliny przed patogenami. Stosowanie oprysków zaleca się po przekroczeniu progu szkodliwości. Ważne jest zatem, aby szczegółowo i odpowiednio często obserwować, jaki jest stan naszej plantacji. Ochrona fungicydowa pszenicy powinna zostać rozpoczęta już jesienią, aby zapewnić roślinie lepsze przezimowanie i rozwój wiosną. Warto wybrać preparat o szerokim spektrum działania, zawierający kilka substancji czynnych, ponieważ trudne jest dokładne rozpoznanie patogenu w jego wczesnej fazie.

ochrona pszenicy przed chwastami

Działaj na wielu płaszczyznach

Prawidłowa i skuteczna ochrona pszenicy przed szkodnikami, chwastami i grzybami to połączenie profilaktyki, niechemicznych sposobów oraz preparatów chemicznych. Dzięki działaniu na kilku płaszczyznach, zwiększymy znacząco potencjał plonowania, na przekór niesprzyjającej pogodzie.