Mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej – zwalczanie

03.06.2020

Ciepła i sucha pogoda mocno sprzyja rozwijaniu się różnych patogenów. Mączniak prawdziwy jest jedną z groźniejszych chorób pszenicy ozimej. Czym charakteryzuje się i jak ją zwalczyć? Znamy odpowiedź.

Mały sprawca groźnej choroby

Sprawcą tej choroby jest grzyb Blumeria graminis. Atakuje on wiele gatunków roślin. Jednak największe szkody powoduje m.in. w pszenicy ozimej. Stąd niezwykle istotne jest zadbać o jego zwalczanie w tejże plantacji. Pierwsze oznaki, wskazujące na to, że mamy do czynienia z patogenem, można zaobserwować już jesienią. Tworzy on biały, mączysty nalot na zielonych częściach rośliny. W sprzyjających warunkach rozprzestrzenia się bardzo szybko. Porażone liście mają ograniczoną powierzchnię do przeprowadzania fotosyntezy. Wzmaga się także transpiracja. Prowadzi to do wyraźnego spadku liczby i masy ziarniaków. Mączniak prawdziwy pszenicy ozimej może też spowodować słabe krzewienie się rośliny. Uszkadza on również zielone części rośliny. Tym samym otwiera drzwi do porażenia plantacji innymi niebezpiecznymi patogenami, takimi jak Fusarium.

mączniak w pszenicy ozimej
Zanim podejmiemy ochronę fungicydową warto zapobiegać chorobie.
grzybnia mączniaka w pszenicy
Grzybnia z czasem staje się ciemniejsza i wytwarza kuliste owocniki.

Zwalczanie mączniaka pszenicy ozimej

Co, jeżeli mimo starań i odpowiedniej profilaktyki, próg szkodliwości zostanie przekroczony? Należy wtedy zastosować odpowiednie fungicydy do zwalczania choroby. W zależności od fazy, w której znajduje się roślina, stosuje się inne substancje aktywne. Można stosować preparaty zawierające jedną substancję lub ich połączenia. Z dobrze znanych substancji czynnych warto spojrzeć na triazole, w tym tebukonazol, a także fenpropidynę z grupy morfolin, która może być stosowana w niższych temperaturach.