Lepsze wykorzystanie azotu odmian hybrydowych N-flex – podcast #3

29.07.2022

Już niedługo przyjdzie czas na siew roślin ozimych – jedną z wiodących upraw w Polsce w tej kategorii jest rzepak. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej opłacalności, jednak nie należy zapominać, że jest rośliną wymagającą sporych nakładów finansowych. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej odmiany, która w należyty sposób odwdzięczy się plonem. Czym się kierować podczas podejmowania decyzji o wyborze odmiany rzepaku ozimego?

Firmy nasienne nieustannie pracują nad pozyskaniem nowych odmian, które pozwolą jak najefektywniej wykorzystać składniki pokarmowe oraz uzyskać możliwie jak najwyższe plony. Jako przodujący producent nasion roślin uprawnych już trzy lata temu nasza firma, Limagrain Polska, wypuściła na rynek pierwsze odmiany w ramach specjalnej linii hodowlanej N-flex, które zostały przetestowane pod kątem efektywności wykorzystania azotu.

Kluczowe składniki pokarmowe w produkcji wysokich plonów rzepaku

Rzepak ozimy jest rośliną bardzo wymagającą, jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Nie można niestety jednoznacznie wskazać, jaki konkretny składnik jest najistotniejszy w jego uprawie. Specjalista Limagrain Polska uznaje jednak, że to – azot jest tak naprawdę tym głównym czynnikiem plonotwórczym– Należy przy tym pamiętać, że inne składniki są równie ważne dla prawidłowego rozwoju roślin rzepaku.

– Oczywiście nie możemy zapomnieć również o nawożeniu fosforowym, potasowym, siarkowym, a także mikroelementami w postaci boru czy molibdenu – podkreśla Michał Matusz, przedstawiciel handlowy Limagrain Polska.

Zmiany na rynku nawozów azotowych

W ostatnich latach rynek nawozów azotowych wykorzystywanych w rolnictwie uległ bardzo dużym zmianom. Wprowadzona dyrektywa azotanowa nakłada na rolników dodatkowe obowiązki. Dotyczą one między innymi sporządzania i stosowania planu nawozowego oraz przechowywania nawozów – zarówno mineralnych, jak i naturalnych.

Specjalista twierdzi, że – głównym czynnikiem, który wpływa na tę gospodarkę z azotem, jest termin jego stosowania. Największym problemem dla rolników jest bowiem nawożenie wiosenne, które rozpocząć można dopiero 1 marca. Poprzednie lata pokazały jednak, że sztywno ustalony termin nie jest adekwatny do tego, co dzieje się w przyrodzie. Często zdarza się, że rośliny o tej porze są już po wznowieniu wiosennej wegetacji, a rolnicy nie mogą rozpocząć nawożenia azotowego ze względu na nałożone na nich ograniczenia. 

– Terminy stosowania nawozów azotowych są największym wyzwaniem dla obecnych plantatorów rzepaku – przyznaje pan Michał.

Wpływ na obecną sytuację ma również wzrost cen, który obserwujemy w ciągu ostatniego roku. Ceny nawozów wywindowały mocno w górę. 

– W pewnym momencie wymknęły się po prostu spod kontroli i tak naprawdę na ten moment nie wiemy, w którą stronę może to pójść – obawia się przedstawiciel Limagrain Polska.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników

Wprowadzone przez Limagrain Polska nasiona odmian hybrydowych N-flex potrafią dużo lepiej wykorzystać zainwestowane przez rolnika w nawozy azotowe pieniądze. Stworzone odmiany są odpowiedzią na realne problemy uprawiających rzepak, między innymi związane ze zmieniającym się klimatem oraz nakładanymi obostrzeniami co do terminów stosowania nawozów azotowych.

– Wysiewając te odmiany na polach doświadczalnych, w warunkach stresu nawozowego, udało nam się wyselekcjonować grupę odmian, które reagują najniższym spadkiem plonu w warunkach niedostatecznej dostępności tego głównego czynnika plonotwórczego  mówi specjalista.

Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych roślinom rzepaku jest podstawą ich prawidłowego rozwoju. Jednak to azot uznawany jest za główny składnik plonotwórczy, bez którego osiągnięcie wysokich plonów jest niemożliwe. W czasach kiedy jego cena jest tak wysoka, warto wybrać materiał siewny, który lepiej wykorzysta dostarczony mu nawóz. Odmiany mieszańcowe N-flex są w stanie dać z siebie dużo więcej niż inne odmiany. Rośliny tych odmian należy nawozić tak samo jak wszystkie inne rzepaki, jednak są one w stanie lepiej wykorzystać zastosowany nawóz azotowy.

Zaakceptuj marketingowe pliki cookie, aby obejrzeć ten film.