Jesienne szkodniki pszenicy ozimej – mszyce atakują

12.08.2024

Rosnąca presja szkodników zbóż ozimych to wyzwanie, które musimy podjąć już jesienią. Skala tego zjawiska zależy oczywiście od terminu siewu i warunków atmosferycznych. Jednak pogodna i ciepła jesień z roku na rok jest bardziej prawdopodobna. Wśród jesiennych szkodników pszenicy na pierwszy plan wysuwają się mszyce.

Ciepła jesień sprzyja mszycom

Wzmożona aktywność szkodników w okresie jesiennym to niewątpliwie jeden ze skutków łagodnego przebiegu pogody o tej porze roku. Typowo letnie temperatury nierzadko rozciągające się na miesiące jesienne sprawiają, że młode oziminy są narażone na znaczącą presję szkodników. Dotyczy to nie tylko rzepaków, ale także sianych później zbóż. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługuje tu wątek mszyc atakujących jesienią plantacje pszenicy i innych zbóż.

Mszyce w zbożach – jesienne zagrożenie

Mszyce stanowią poważne zagrożenie dla zbóż ozimych. W sprzyjających warunkach pogodowych ich populacja szybko rośnie. Rosną więc też straty wynikające z żerowania tych szkodników. Wymusza to zintensyfikowanie działań ochronnych. Musimy być świadomi nie tylko ryzyka fizycznych uszkodzeń młodych roślin, jakie te szkodniki mogą powodować, ale także ryzyka przenoszenia chorób wirusowych.

Mszyce w pszenicy a żółta karłowatość jęczmienia

Jednym z największych zagrożeń związanych z mszycami jest przenoszenie wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV). Choć nazwa sugeruje, że choroba dotyczy jęczmienia, wirus ten zagraża również pszenicy ozimej.

BYDV prowadzi do zahamowania rozwoju roślin i ograniczenia liczby źdźbeł kłosonośnych. Po zakażeniu wirus rozprzestrzenia się na plantacji, nawet bez udziału mszyc, co może skutkować kolosalnymi stratami, z koniecznością likwidacji włącznie.

Prewencja i monitoring – mszyce w pszenicy jesienią

Walka z BYDV jest trudna. Ponieważ nie dysponujemy środkami do zwalczania tego wirusa po zainfekowaniu roślin, możemy prowadzić wyłącznie działania prewencyjne. Dlatego kluczowe jest zapobieganie infekcjom poprzez wybór odmian zbóż o mniejszej podatności na choroby wirusowe.

Niezmiennie fundamentalnym elementem ochrony plantacji pozostaje regularne monitorowanie obecności szkodników. Szybkie podjecie działań zwalczających mszyce w zbożach, może uchronić plantację zarówno przed uszkodzeniami, jak i chorobami

Zwalczanie mszyc w pszenicy jesienią

Skuteczna walka z mszycami w zbożach ozimych zaczyna się od regularnego monitorowania plantacji. Mszyc należy szukać na młodych roślinach, tuż nad ziemią. Po stwierdzeniu zagrożenia konieczne jest wykonanie zabiegu insektycydowego. Ważne jest, aby wybierać insektycydy zarejestrowane do stosowania jesienią. 

Mszyce, stanowią podwójne zagrożenie dla zbóż ozimych. Dlatego musimy być dobrze przygotowani do walki z tymi szkodnikami, stosując zarówno metody prewencyjne, jak i odpowiednie środki ochrony roślin