Biostymulator Starcover jest W Zakładzie Mykologii IOR-PIB znany od kilku lat. Tamtejsi naukowcy przebadali jego wpływ na rozwój i plonowanie kukurydzy. W zeszłym roku ocenili jego działanie również w rzepaku. W badaniach sprawdzili różnice w rozwoju roślin rzepaku. W porównaniach zestawili rzepak, który wyrastał z nasion zaprawionych biostymulatorem Starcover, z nasionami zaprawionymi innymi produktami zarejestrowanymi w rzepaku ozimym.
Zaprawienie nasion rzepaku biostymulatorem Starcover przyniosło bardzo korzystny rezultat. Wpłynął na to jego innowacyjny skład. Składa się on bowiem z dwóch substancji, które nie są produktem syntez chemicznych - bakterie Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP i wyciąg z rośliny należącej systematycznie do bobowatych Cyamopsis psoraloides AgRho® GSB 30 w składzie.
Składnik | Działanie | Skutek |
bakterie Bacillus amyloliquefaciens |
|
*W przypadku umieszczenia (zaprawienia) bakterii na powierzchni okrywy nasion rzepaku |
wyciąg z Cyamopsis psoraloides |
| |
Połączenie składników |
|
Starcover jest bezpieczny dla wschodzących roślin rzepaku. Dzięki swojemu składowi nie stanowi zagrożenia dla agrocenozy. Starcover należy stosować do zaprawienia nasion rzepaku i we wczesnych fazach pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Ten początkowy dobry wzrost może mieć wpływ na uzyskany plon nasion i jego jakość.
3. Wyłożenie nasion zaprawionych Starcover na szalki Petriego.
Po wielokrotnych powtórzeniach w warunkach laboratoryjnych stwierdzono, że:
*w porównaniu do kombinacji zawierających B. amyloliquefaciens szczep MBI 600, fluopikolid + fluoksastrobina, B. amyloliquefaciens MBI 600 + cyjanotraniliprol
Badania szklarniowe mają na celu wyeliminowanie różnych czynników agroklimatycznych. Dzięki nim wyeliminowano wpływ czynników, które trudno jest kontrolować w warunkach polowych. Chodzi między innymi o zmienność glebową, zjawisko nadmiaru i niedoboru wody.
W badaniach szklarniowych w wazonach wykonywano 4-krotnie pomiar masy całych roślin rzepaku. Pomiary miały miejsce 4, 7, 10 i 12 dni po siewie. Następnie stwierdzono, że:
Od 14 do 28 dnia od siewu, co 2-3 dni, oceniano w poszczególnych kombinacjach masę całych roślin oraz masę części nadziemnej i masę korzeni. W tych badaniach stwierdzono:
W czwartym tygodniu powyższa tendencja nadal się utrzymywała. Była jednak bliska wartościom, jakie uzyskiwano w kombinacjach, w których stosowano chemiczne substancje czynne.
Lepsza energia kiełkowania rzepaku to ważny parametr charakteryzujący jego wschody. W połączeniu z bardzo wysoką zdolnością kiełkowania daje bardzo korzystne efekty. Na tym polu w porównaniu do tradycyjnych zapraw Starcover odnosi sukces. Co ważniejsze, sukces potwierdzony badaniami.
Doświadczenia pokazują, że właściwość stymulowania początkowego rozwoju systemu korzeniowego roślin to najważniejszy atut biostymulatora Starcover. Bardzo ważne jest też, aby masa korzeni była duża i żeby głęboko penetrowała glebę. Daje to bowiem możliwość pobrania wielu składników pokarmowych i pozwala mieć wodę zawsze do dyspozycji. Takim produktem właśnie jest biostymulator Starcover.
Doświadczenia wazonowe to dobra metoda, wskazująca na przyszłe rokowania plonu nasion i jego jakość. Rzepak na polu znajduje się przez długi czas, sięgający ok. 10 miesięcy. Od początkowych faz rozwojowych upływa dużo czasu. W tym okresie zachodzą zjawiska i sytuacje modyfikujące wzrost rzepaku. Dobre wyniki w początkowych fazach rozwoju rzepaku, to dobra prognoza dla uzyskania optymalnej obsady roślin. Natomiast właściwa obsada roślin, to możliwość uzyskania wysokiego plonu.
Wydaje się, że istnieje potrzeba stosowania tego typu biostymulatorów, jak Starcover. Ma on pozytywny wpływ na początkowy rozwój rzepaku. Po jego siewie z biostymulatorem Starcover rośliny lepiej mogą sobie poradzić ze stresami abiotycznymi i biotycznymi, jakie występują w czasie wschodów i początkowego wzrostu. Na rynku znajduje się już pewna ilość biostymulatorów. Są one jednak raczej rzadko wykorzystywane w rolnictwie. Dodatkowo w odniesieniu do rzepaku liczba biostymulatorów jest wciąż niewystarczająca.
Marek Korbas