Co dają nam odmiany hybrydowe N-flex? – podcast #4

29.07.2022

Globalna sytuacja geopolityczna przyczyniła się do wzrostu cen nawozów, jakiego dotąd nie było. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny nawozów poszybowały w górę trzy- lub czterokrotnie. Problem ten dotyczy szczególnie nawozów azotowych – tu podwyżki cen momentami były nawet sześciokrotne. Jednak rolnicy, aby móc osiągnąć wysokie plony, nie mogą zrezygnować z nawożenia.

Na szczęście firma Limagrain wprowadziła na rynek odmiany mieszańcowe rzepaku, które pozwalają roślinom lepiej wykorzystać dostarczany z nawozami azot. Warto zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Przyjrzyjmy się więc bliżej technologii N-flex.

Czym właściwie jest technologia N-flex?

N-Flex to jeden z głównych programów hodowlanych firmy Limagrain, który prowadzony jest już od kilku lat. W jego ramach firma wprowadza na rynek odmiany wyselekcjonowane pod kątem efektywności wykorzystania azotu. Pierwsze z nich zostały wypuszczone trzy sezony temu.

– Zanim takowa odmiana trafi na rynki sprzedażowe, jest przez trzy lata testowana pod kątem właśnie efektywności wykorzystania azotu. Pomniejszamy dawki nawożenia azotowego po to, aby zrobić to, co za plantatorów rzepaku robi najzwyczajniej w świecie pogoda, czyli braki opadów, przeciągająca się zima i wszystkie te problemy, z którymi borykamy się co sezon w uprawie rzepaku – zapewnia Michał Matusz z Limagrain Polska.

Odmiany mieszańcowe N-flex to rośliny, które wykazują najniższą zniżkę plonu w warunkach niedostatecznego nawożenia azotowego. Sprawia to, że te odmiany rzepaku plonują stabilnie niezależnie od niekorzystnych warunków w trakcie wegetacji, na które rolnik często nie ma wpływu. Tak wyselekcjonowana grupa odmian pozwala zabezpieczyć plon rzepaku od samego początku do końca.

– Nie mamy „prawdziwych zim”, termin wjeżdżania z dawkami nawożenia wiosennego w marcu jest w wielu przypadkach już terminem lekko opóźnionym i niestety rzepak nie zahamowując swojej wegetacji, co obserwujemy tak naprawdę na przestrzeni ostatnich trzech–czterech lat, musi borykać się z problemem braku dostępności tego najważniejszego czynnika, który wpływa nam na plon – przyznaje specjalista Limagrain Polska.

Jakie korzyści daje technologia N-flex?

Odmiany mieszańcowe rzepaku N-flex to przede wszystkim stabilność, której w tak trudnych czasach szuka większość rolników. Odmiany te plonują zawsze bardzo wysoko, niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych. Potwierdzają to wyniki przeprowadzanych badań i opinie producentów rolnych, którzy w poprzednich sezonach wybrali rzepak z technologii N-flex na swoje pola. 

– Niejednokrotnie słyszałem, że kiedy wiele rzepaków przejawiało już niedobór azotu wynikający z przeciągającej się zimy czy z suszy, która rokrocznie nas boryka, rzepaki N-flexowe były wiecznie zielone, one cały czas szły, ta wegetacja u nich nie jest aż tak bardzo dynamiczna, gospodarują po prostu ekonomiczniej tym azotem – mówi pan Michał.

Odmiany mieszańcowe N-flex dają większą elastyczność w nawożeniu niezależnie od warunków glebowych. Potwierdza to specjalista: 

– Co też jest niezwykle istotne i co ja zauważyłem na swoim terenie, bazując na bardzo różnych glebach, od I do VI klasy, to to, że te mieszańce N-flexowe dużo, dużo lepiej radzą sobie na słabych, bardzo mozaikowatych stanowiskach, gdzie to nawożenie azotowe jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku dobrych ziem. Mieszańce N-flex potrafią dawać bardzo wysokie plony na słabych ziemiach. 

Odmiany w genetyce N-flex

Na ten moment w portfolio firmy Limagrain znajduje się pięć odmian, które zostały już przetestowane pod kątem efektywności wykorzystania azotu. Jest to przede wszystkim znana już z poprzednich lat odmiana LG Ambassador, do której dołączyły takie odmiany, jak LG Aviron, LG Austin, LG Apollonia i LG Antigua.

– Jakie będą efekty plonowania, zweryfikują oczywiście kombajny, ale bazując na doświadczeniu dwóch ostatnich sezonów, śmiało mogę stwierdzić, że przyszłością uprawy rzepaku ozimego są odmiany mieszańcowe N-flex, czyli te efektywnie wykorzystujące azot – zapewnia pan Michał.

Wybór odmian z technologii N-flex to gwarancja maksymalnego spożytkowania azotu przez rośliny, a tym samym uzyskania wysokich plonów najwyższej jakości oraz wynikającego z tego satysfakcjonującego dochodu. Opłaca się zaufać wynikom wieloletnich badań!

Zaakceptuj marketingowe pliki cookie, aby obejrzeć ten film.