Choroby pszenicy ozimej

14.05.2020

Uprawa pszenicy jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju. Niestety, choroby pszenicy ozimej mogą rolnikom dać się we znaki. Które z nich mogą zagrozić naszej plantacji najbardziej? Jak je zwalczyć? Przeczytaj poniżej!

Wachlarz chorób pszenicy może niektórych zniechęcić do jej uprawy. Kluczem do sukcesu jest zapoznanie się z najgroźniejszymi chorobami atakującymi tę roślinę. Następnie należy poznać skuteczne sposoby na ich zwalczenie. Na szczęście nauka dostarcza nam efektywnych sposobów na walkę z niechcianymi chorobami. Jak wybrać odpowiedni produkt? Najpierw należy dowiedzieć się, z czym przyszło nam się zmierzyć.

Jakich chorób pszenicy się obawiać i kiedy?

Choroby grzybowe pszenicy ozimej bardzo szybko rozwijają się podczas ciepłej jesieni i krótkiej, lekkiej zimy. Tak niestety przedstawia się pogoda w wielu rejonach Polski. Co może w tym wypadku rozwinąć się w naszej plantacji? Do chorób pszenicy należą choroby źdźbła i korzeni:

  • łamliwość podstawy źdźbła,
  • ostra plamistość oczkowa,
  • fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.

Ponadto można spodziewać się także chorób liści:

  • fuzarioza liści,
  • rdza brunatna,
  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • brunatna plamistość liści,
  • zgorzel liści,
  • septorioza paskowana liści.

Opiszemy te, które mogą pszenicy zaszkodzić najbardziej.

Septorioza plew i liści

Pierwsza z powyższych chorób powodowana jest przez grzyba Phaeosphaeria nodorum. Natomiast druga przez Mycosphaerella graminicola. Rozwijają się w wilgotnych warunkach oraz w szerokim zakresie temperatur. Szczególnie zagrażać mogą w latach, kiedy zima była łagodna, a lato wilgotne i deszczowe. Zimują w resztkach pożniwnych, porażonych siewkach oraz obumarłych liściach. Septorioza plew objawia się w postaci brunatnych, wydłużonych plam. Znajdują się one nie tylko na liściach. Widoczne są także jako fioletowe lub brunatne plamy na brzegach plew. Septorioza liści może wyglądać podobnie jak poprzedniczka. Jednak jej plamy występujące na liściach będą koloru żółtego, a później szarego lub białego.

Fuzarioza kłosów

Powodowana przez grzyby Fusarium spp. Rozwój tej choroby pszenicy ozimej następuje tak jak u wszystkich opisanych w tym artykule. Fuzarioza również lubi wilgotne warunki przy szerokim zakresie temperatur. Źródłem niechcianych grzybów są resztki pożniwne i materiał siewny. Jednak Fusarium może znajdować się także w glebie. Objawy choroby możemy zaobserwować na kłosach. Pokryte są one białym lub łososiowym nalotem. Fuzarioza powoduje znaczne obniżenie jakości ziarna i plonów. Ponadto może być niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Wytwarza bowiem groźne mykotoksyny, które znajdują się w ziarnie. Ich negatywny wpływ mogą odczuć także zwierzęta karmione zarażoną paszą. Dlatego nie można lekceważyć tej choroby pszenicy. Po wykryciu należy ją jak najszybciej zwalczyć.

Jak zwalczać choroby pszenicy ozimej?

Najważniejsze jest zapobieganie chorobom oraz szybkie reagowanie na pierwsze ich objawy. Ponadto na rynku można znaleźć takie odmiany pszenicy ozimej, które są bardziej odporne na wybrane choroby. Co na pewno możemy zrobić sami? Przede wszystkim nie uprawiać pszenicy w monokulturze. Pomocne będzie także dokładne niszczenie resztek pożniwnych. Warto również korzystać z zaprawionego już materiału siewnego. Skuteczną linią obrony są środki ochrony roślin. Na rynku znajduje się ich cały wachlarz.